آزمون mbti

آزمون mbti

برای دوستان خود ارسال کنید

توضیحاتآزمون مایرز بریگز یا MBTI یک پرسشنامه روان سنجی است که به بررسی ابعاد شخصیت می پردازد. MBTI مخفف Myers Briggs Type Indicator است که توسط  کاترین بریگز و دخترش ایزابل مایرز طراحی شده است.جالب است بدانید آنها این تست را به کمک نظریات کارل یونگ استنتاج کرده‌اند.
 ذهن انسان الگوهایی دارد که این الگوها جهت گیری ها و گرایشات اصلی فرد را مشخص می سازد. این آزمون به شما کمک می کند تا ترجیحات فردی خود را در دنیا بشناسید، از چگونگی تبادل و تعامل تان با محیط اطراف آگاه شوید، به چگونگی جمع آوری اطلاعات و نحوه تصمیم‌گیری خود پی ببرید تا سرانجام بتوانید زندگی خود را به سمت درست هدایت کنید. 

شخصیت، ارزش ها، علایق، مهارت ها و ظرفیت‌های هر شخص خاص خود اوست و با دیگری تفاوت دارد. اگر به جای مقابله با خود یا اطرافیان به شناخت این ابعاد شخصیتی بپردازیم، می توانیم اتفاقات خوب و بزرگی را در جهان رقم بزنیم.

 به این نکته توجه کنید که تیپ شخصیتی، ارتباطی باهوش و یا موفقیت انسان ندارد، ولی از این جهت بسیار مهم است که هر کس با دانستن تیپ شخصیتی به شناخت خود می رسد. این امر به فرد کمک می کند تا اولویت ها، توانمندی ها و ترجیحات خود را بهتر بشناسد. در نتیجه فرد می‌تواند به انواع کارهایی که از انجام آنها لذت می برد پی ببرد. همه اینها باعث افزایش انگیزه در انسان و درنهایت نیل او به موفقیت می شود. 

پرسشنامه شخصیت MBTI چهار جنبه از شخصیت انسان را مورد ارزیابی قرار می دهد:

 برون گرا یا درونگرا؟

دو مقیاس درونگرایی یا برونگرایی، روش پاسخ و تعامل شما با دنیای اطرافتان را توصیف می کنند و به شما می گویند که چگونه با آن ارتباط برقرار می کنید. باید به این نکته توجه کرد که هیچ کس تماما درون گرا یا برون گرا نیست، بلکه هر یک از ما تنها در یکی از این دو، ویژگی های بیشتری را نشان میدهیم.
☘  ویژگی برون گراها (E):
 
برون گرایان انسان هایی عمل گرا هستند. آنها از ارتباطات اجتماعی مکرر لذت می برند و از آن انرژی می‌گیرند.
☘  ویژگی درونگراها (I):
 
افراد این گروه معمولاً انسان های متفکری هستند که از ارتباطات اجتماعی عمیق لذت می برند.

حسگرا یا شهودی؟ 
 همه ما در طول روز سعی در کسب اطلاعات از محیط اطراف خود هستیم. اما بسته به ویژگی های شخصیتی مان، از دو طریق این اطلاعات را کسب میکنیم. 

 ویژگی حسگراها  (S):
 
بیشتر تمرکز افراد حسگرا بر روی واقعیت ها و جزئیات است. آنها از تجربیات عینی لذت می برند.
ویژگی شهودی ها (I):
 
افراد شهودی بیشتر به الگوها، برداشت ها و جنبه انتزاعی مسائل توجه بیشتری می شود. 

البته یادمان باشد که هر یک از دو دسته می تواند ویژگی های دسته دیگر را نیز داشته باشد.

منطقی یا احساسی؟ 
 پس از آنکه هر یک از ما اطلاعات مورد نیاز خود را از طریق شهود یا حس، از محیط اطرافمان کسب کردیم، به یکی از دو شیوه زیر درباره آن اطلاعات تصمیم میگیریم. 

 ☘ ویژگی منطقی ها (T):
 
افراد منطقی در تصمیم‌گیری‌ های خود واقعیت ها و گزینه های سازگار و غیر فردی را در نظر می‌گیرند.
 ☘ ویژگی احساسی ها (F):
 
کسانی که احساسی هستند بر اساس افراد و احساسات تصمیم گیری می کنند. 

قضاوتی یا ادراکی؟
 
سبک زندگی هر فرد بسته به ویژگی های شخصیتب او و محیطی که در آن رشد کرده و بزرگ شده، متفاوت است. برخی افراد بر اساس قضاوت های ساختارمند و از پیش تعیین شده خود زندگی میکنند و برخی دیگر بیشتر به ادراکاتی که از شرایط حال حاضر دارند تکیه می کنند.
ویژگی های ادراکی ها (P):
 
اشخاصی که ملاحظه کننده یا ادراکی هستند سازگار و انعطاف پذیر می باشند. یعنی پس از تجزیه و تحلیل شرایط موجود و ادراکات دریافتی شان تصمیم گیری می کنند.
ویژگی قضاوتی ها (J):
 
افراد این دسته به ساختارها و چارچوب ها اهمیت می دهند و تصمیمات محکمی اتخاذ می کنند.

لطفا یه این نکته توجه کنید:
 جهت دریافت نتیجه درست از آزمون هنگام پاسخ دهی به سوالات جوابی را انتخاب کنید که حالات درونی و شخصیت شما را توصیف کند، نه ویژگی هایی که دوست دارید داشته باشید. چراکه پاسخ های شما بیانگر ایدئولوژی و نگرش شما به محیط اطراف و نوع تصمیم گیری شما در مورد آنها است. در واقع در این آزمون اصلاً پاسخ درست و غلطی وجود ندارد و هیچ یک از تیپ های شخصیتی نسبت به دیگری رجحان و برتری ندارند. نکته قابل اهمیت این است که هرکس ویژگی های ذهنی، رفتاری و شخصیتی خود را به خوبی شناسایی کند تا بتواند در زمینه های مختلف اعم از رشته، تحصیلات، شغل، تفریح، اوقات فراغت، ارتباطات و ... به درستی عمل کند.mbti

سوالات متداول


آزمون mbti چگونه می تواند به من کمک کند؟

این آزمون در شناسایی مواردی چون ترجیحات و علایق شخصی، چگونگی تبادل و تعاملتان با محیط، نحوه تصمیم گیری در زندگی و نقاط ضعف و قوت کاربرد دارد. همچنین برای انتخاب رشته، انتخاب شغل و برنامه ریزی جهت توسعه فردی میتوانید از آزمون mbti کمک بگیرید.

تحلیل تست mbti به چه صورت است و چگونه میتواند به من کمک کند؟

پس از آنکه آزمون mbti را در سایت روشا گذراندید، گزارشی در اختیارتان قرار می گیرد که در آن علاوه بر معرفی تیپ شخصیتی شما، به تفصیل خصوصیات این تیپ شخصیتی نیز توضیح داده شده است. به کمک این اطلاعات، علاوه بر شناخت بیشتر خود، می توانید در تحصیل، در شغل و حتی در روابط اجتماعی خود از این اطلاعات استفاده کنید.

آیا غیر از آزمون mbti آزمون دیگری وجود دارد، که بتوانم به وسیله آن خودم را بهتر بشناسم؟

آزمون های دیگری که در سایت روشا وجود دارند و در زمنیه خودشناسی می توانند به شما کمک کنند آزمون ارزش های فردی شوارتز و آزمون هالند در زمینه ارزیابی رغبت ها و علایق شخصی تان نیز مفید است.

جهت ادامه فرآیند آزمون وارد حساب کاربری خود شوید و یا ثبت نام کنید

زمان تقریبی 30 دقیقه
تعداد سوالات 87 سوال
مخاطب 12 سال به بالا

نظرات


برای ارسال نظر وارد حساب کاربری خود شوید.

مریم رئیسی

ببخشید فرق این آزمون با این همه آزمون mbti که رایگان داخل سایتها میشه جواب داد و نتیجه هم بهمون میده چیه؟!

پشتیبان

با عرض سلام و احترام. شهاب عزیز درست می‌فرمایید که آزمونهای مختلفی به اسم mbti در سایتهای مختلف در دسترس هست. اما نکته مهم در نتیجه این تست تحلیل آن توسط متخصص روانشناسی میباشد که در مرکز روشا بعد از انجام تست، نتایج توسط متخصص ارزیابی شده و تحلیل تشریحی خدمت شما ارائه می شود در حالیکه در سایتهای رایگان تحلیل این تست بصورت ماشینی و اتوماتیک بوده و نتیجه دقیق و واقعی نخواهد بود.