آزمون گاردنر

آزمون گاردنر

برای دوستان خود ارسال کنید

توضیحاتهوش میتواند تاثیر بسزایی در برخورد با افراد مختلف و محیط اطراف داشته باشد. عوامل مختلفی چون وراثت، یادگیری، عوامل فیزیولوژیک، شرایط خانواده، محیط و اجتماع بر روی هوش افراد تاثیر می گذارد.

هوش توانایی های بالقوه ذهنی است که هر نوعی از آن فعالیت های خاصی  را شامل می شود. یکی از دیدگاه هایی که در خصوص سنجش هوش وجود دارد، بررسی انواع هوش است. طبق این دیدگاه برای شناسایی تمام قابلیت ها و استعدادهای یک فرد، تنها بررسی ضریب هوشی او که معدلی است از هوش منطقی - ریاضی کافی نیست، بلکه انواع دیگر هوش نیز باید در نظر گرفته شوند. 

هوارد گاردنر، روان شناس رشد و استاد دانشگاه هاروارد نظریه ای ارائه داده است، که طی آن مولفه های هوش انسان را به هشت دسته تقسیم می کند. این تست آزمون مناسبی برای سنجش ابعاد مختلف هوش انسانی می باشد.
 تست هوش مذکور کاربردهای فراوانی دارد که از مهم‌ترین آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • استعدادیابی
  • برنامه ریزی آموزشی
  • مشاوره تحصیلی
  • مشاوره شغلی 

نظریه هوش هشتگانه گاردنر شامل انواع زیر می شود:

☕ هوش طبیعی (طبیعت گرایی): درک و شناخت الگوریتم ها و نقشه ها و همچنین تفاوت نظام های ساخته شده توسط انسان به این هوش مربوط است. افراد دارای این هوش علاقه زیادی به حیوانات، گیاهان و طبیعت دارند.

☕ هوش فضایی: در این هوش تخمین ابعاد و جهت شناسی قوی است و به نوعی هوش سه بعدی محسوب می شود. افراد دارای این هوش تصور و تجسم بسیار خوبی دارند.

☕هوش منطقی (ریاضی): در این هوش درک بالایی از محاسبات و فرضیات دیده میشود. افرادی که قوه هوش منطقی قوی دارند، به روابط موضوعات با یکدیگر علاقه خاصی دارند.

☕ هوش جنبشی (بدنی): در این هوش ارتباط ذهن و بدن به خوبی برقرار است. افرادی که این هوش را دارند در کارهای فیزیکی  و مهارت های جسمی تبحر دارند. دستکاری و جابجایی اشیاء نیز به خوبی انجام می شود.

☕ هوش کلامی: در این هوش تفکر کلامی بسیار بالا ست و از زبان برای بیان منظورها استفاده می شود. این هوش به درک مفهوم کلمات و جملات کمک شایانی می کند. 

☕ هوش موسیقیایی: این هوش که نقاط مشترکی با هوش منطقی دارد، حساسیت بالایی به زیر و بم آهنگ ها و همچنین ریتم و تن صدا دارد.

☕ هوش بین فردی: این هوش به درک کردن دیگران و تعامل سازنده با افراد کمک میکند. 

☕ هوش درون فردی: این هوش به فرد کمک می کند تا خودش و درونیاتش را بهتر بشناسد که این امر به بهبود ارتباط فرد با دیگران نیز منجر می شود.


gardner

سوالات متداول


آزمون گاردنر چگونه می تواند به من کمک کند؟

با گذراندن این آزمون می توانید انواع هوش هشتگانه خود را بشناسید و بر اساس امتیاز دریافت شده برای هر یک از این هشت هوش به نقاط ضعف و قوت خود پی ببرید. آشنایی با نقاط ضعف و قوت به شما کمک می کند در زمینه تحصیلی و شغلی تصمیمیات بهتری اتخاذ کنید.

من با انجام این آزمون چه چیزی درباره هوشم می فهمم؟

در گزارشی که در پایان به شما ارائه می شود، سه هوش غالب شما به ترتیب مشخص شده و توضیح داده می شوند. البته لازم است بدانید که همه ما می توانیم تمام انواع هوش های معرفی شده در این آزمون را داشته باشیم اما برخی از آن ها در ما بیشتر بوده و نمودهای بارزتری دارند.

جهت ادامه فرآیند آزمون وارد حساب کاربری خود شوید و یا ثبت نام کنید

زمان تقریبی 30 دقیقه
تعداد سوالات 80 سوال
مخاطب

کلیه سنین (برای کودکان زیر 12 سال به همراه والدین)

نظرات


برای ارسال نظر وارد حساب کاربری خود شوید.

کتی ابدی

سلام ببخشید میشه یه نفر در همه این هوشها نمره بالایی بگیره؟ یا مثلا تو ۵-۶ تاشون... اونوقت چطور هوشش مشخص میشه؟!

پشتیبان

با سلام دوست عزیز. در آزمون گاردنر معمولا ۳ هوشی که بالاترین نمره را کسب می‌کنند هوش غالب فرد شناخته می‌شوند.