6 روش شکوفایی استعداد

6 روش شکوفایی استعداد

به نظر شما نبوغ و استعداد ذاتی هستند و اگر میزانی از نبوغ در فردی تشخیص داده شود، غیرقابل تغییر است؟ آقای دنیل کویل، کسی که کتاب پرفروش "رمز استعداد" را نوشته معتقد است «نبوغ و استعداد ذاتی نیست و اینطور نیست که در DNA کودک درج شده باشد؛ بلکه شکوفایی استعداد کودک و رسیدن به موفقیت در زندگی از یک الگو بدست می آید. الگویی ترکیبی متشکل از: تمرین هدفمند، ایجاد انگیزه، و راهنمایی درست.»

همانطور که می بینید تصویر نادرستی از چگونگی نابغه شدن و هوش فرزندانتان به شما گفته شده است. به نظر او مواردی که در رسیدن کودکان و نوجوانان در رسیدن به موفقیت موثرند چیزهایی از جمله نحوه ایستادگی آنها در برابر شکست ها و ادامه دادن، اینکه آن ها چگونه تمرین می کنند و یا اینکه چگونه خود را تحسین یا سرزنش می کنند، هستند. در این مقاله می خواهیم 6 روش بسیار کاربردی که در محیطی امن و حمایت گر، هر لحظه امکان شکوفایی استعداد فرزند شما را فراهم می کند به شما معرفی کنیم.

  1. لحظه هایی هستن که به نظر غیر مهم هستند اما جرقه های استعداد در آنها دیده می شود، حواستان به آنها باشد.

لازم است بدانید که فعالیت های هدفمند که به ویژه با شور و اشتیاق خود کودک آغاز شوند و به نوعی با هویت او آمیخته باشند زمینه مناسب تری را برای این لحظه های ویژه فراهم می کنند. به طور مثال سرعت یادگیری کودکانی که خود را در بزرگسالی نیز یک نوازنده تصور می‌کردند، چهار برابر بیش از دیگر کودکان بوده است. این ژن بچه‌ها نیست که آنها را پیروز میدان می‌کند بلکه این نیروی بزرگی است که در ایده‌های کوچک ذخیره شده است.

  1. یادتان باشد تمرین هایی که انجام می دهید نتایج مشابه یا یکسانی ندارند و حتی اگر فرزندتان اشتباه کرد یا با شکست مواجه شد هیچ مشکلی ندارد.

در اینجا یک واقعیت علمی خیلی بزرگ را به شما می گوییم: هنگامی که ما با تمام توانایی خود تمرین می کنیم و کاری را انجام داده اما اشتباه می کنیم و اشتباهمان را درست می کنیم؛ به این حالت که در ما ایجاد می شود "تمرین عمیق" گفته می شود. در تمرین عمیق، اشتباهات مثل اطلاعاتی هستند که به ما کمک می کنند تا قدم های بعدی را بهتر برداریم و یا اینکه تصحیح های بهتری روی گام های قبلی انجام دهیم. اگر فرد (کودک یا نوجوان) بتواند با تشویق و حمایت بیشتر شما پس از هر اشتباه به جای عقب نشینی از تجربه آن به عنوان یک امتیاز برای پیروزی بعدی استفاده کند گامهای اولیه تبدیل شدن به یک فرد موفق را بر داشته است.


  1. یادتان باشد تمرین هایی که آهسته و پیوسته هستند، مولد بوده و نتایج بهتری دارند.

این یک اصل اساسی است که تاکنون به اثبات رسیده که وقتی کاری را به ویژه در حوزه مهارت و یادگیری به آرامی انجام می دهیم آن را کاملا حس کرده و به اشتباهات خود بیشتر آگاه می شویم و فرصت رفع آنها بیشتر است. این مورد رد مورد بچه ها هم صادق است. برای تمام کردن یک کار یا تمرین عجله نکنید و بگذارید با سرعت خودش به پیش برود. ممکن است دوست داشته باشد بارها و بارها آن کار را انجام دهد تا مهارت پیدا کند.


  1. تلاشی را که می کند ستایش کنید نه توانایی ذاتی او را.

نکته مهمی که باید در اینجا به آن توجه کنید اینست که تاکید صرف بر استعداد یا هوش می تواند منجر به پیروزی فرزندتان در یک مسابقه یا بازی شود اما اینکار باعث می شود که او تنها بر آن استعداد تکیه کند و ریسک پذیری کمتری داشته باشد. مثل اینکه با خودش بگوید " اینکه کاری ندارد، فقط کافیست از استعدادم استفاده کنم".  اما اگر با واکنش های مناسب، تلاش او را تحسین کنید، او نه تنها از اشتباهاتش احساس گناه نمی گیرد، بلکه میزان ریسک پذیری را نیز در کارهایش بالا میبرد و فراتر از آنچه که انجام داده، خواهد رفت.


  1. این باور را تغییر دهید که تقلید کار خوبی نیست. او را به تقلید تشویق کنید.

تقلید کردن یک راه میانبر است که منجر به افزایش مهارت می شود. در واقع یکی از اولین گام ها در انجام یک کار اینست که تصور کنید در حال انجام آن کار به صورت موفقیت آمیز هستید. پس برای فرزندانتان الگوهای خوبی پیدا کنید و خودتان هم از آنها الگو بگیرید و کودکتان را هم به انجام آن تشویق کنید. حتی این کار می توانند به سبک زندگی فرد تبدیل شود.


  1. عقب بایستید و تماشا کنید، همیشه لازم نیست شما آنجا باشید.

حمایت شما گاهی می تواند به صورت تنها گذاشتن فرزندتان و این امکان که در تنهایی تلاش کند دیده شود. لازم نیست در تمام رویدادها و تمرینات کنار او باشید. همینکه بدانید از او حمایت میکنید و دوستش دارید کافی ست. تمرین عمیق که قبلا در موردش گفتیم می تواند جایگاه مهمی در زندگی فرزند شما داشته باشد و لازم است گاهی وقتها به تنهایی این فرآیند را طی کند.


یادمان باشد که راهنمایی و آموزش به کودکان و نوجوانان مان استعداد را در آنها به وجود نمی آورد، بلکه آن را بارور و شکوفا کرده و به صورت چند وجهی آن را پرورش می دهد.


برگرفته از سایت:   academyradin.com

طرح رویش و شکوفایی استعداد ها  . روشا