نوابغی با اختلال یادگیری!

نوابغی با اختلال یادگیری!

حتما داستان انیشتن را شنیده یا فیلمش رو دیدید که در کودکی غیرطبیعی معرفی می شد و در مدرسه مشکلات تحصیلی بسیاری داشت و معلمش عقیده داشت که به درد هیچ کاری نمی خورد. در این مقاله قصد داریم علاوه بر ادیسون، 9 نابغه دیگر را هم که مشکلات یادگیری داشتند و بر این مسئله پیروز شدند و استعدادهای خودشان را کشف کردند به شما معرفی کنیم.

اما قبل از هرچیز کمی از اختلالات یادگیری در کودکان بگوییم و با علایم آن آشنا بشیم. با اینکه هنوز به طور قطع نمی توان ویژگی های که صددرصد به این کودکان تعلق دارند را نام برد اما اغلب دارای این ویژگی ها هستند:

 1. تعداد بیشتری از این کودکان پسر هستند، بر مبنای برخی تحقیقات تعداد پسرانی که این مشکل رادارند، چهار برابر تعداد دختران است.
 2. در کلاس های درس مشکلات رفتاری از خود نشان می دهند.
 3. تمایل به خواندن ندارند.
 4. قادر نیستند دایره لغات بینایی ایجاد کنند.
 5. دامنه توجه آنها کوتاه است.
 6. در تمرکز مشکل دارند.
 7. معمولا در مدرسه، افت تحصیلی دارند.
 8. معمولا دارای مشکلات جسمی مانند ضعف بینایی و شنوایی هستند.
 9. احساس ناامیدی، بی لیاقتی و کم جراتی دارند.
 1. اغلب دارای مسائل هیجانی هستند.
 2. در خواندن شفاهی و کلامی تردید می کنند و گاه دچار لکنت می شوند‌.
 3. هنگام خواندن به جای اینکه چشم هایشان را حرکت دهند، سرشان را حرکت می دهند.
 4. کلمه به کلمه می خوانند.
 5. به زحمت و با صدای کشیده و لحن یکنواخت می خوانند.
 6. به نقطه گذاری ها توجه ندارند و از توجه کردن به معنی کلمات غافل اند.
 7. وقتی مطلبی را آهسته می خوانند، لب هایشان را تکان می دهند یا در ذهنشان کلمات را می خوانند.
 8. واژه ها را غیر مرتبط با محتوا و غیر مرتبط با عناصر آوایی حدس می زنند.
 9. کلماتی را که تازه خوانده اند ،جابه جا تکرار می کنند.
 10. حافظه دیداری وشنیداری ضعیفی دارند.
 11. فاقد تمییز و تشخیص کافی شنیداری هستند.
 1. محیط خانوادگیشان برای موفقیت در مدرسه به آن ها فشار می آورند و نگرش منفی افراطی به عملکرد مدرسه دارند.
 2. در مدرسه سازگاری مناسبی ندارند.
 3. رشد اجتماعی کافی ندارند.‌


حال سوالی که پیش می آید اینست که آیا اختلالات یادگیری قابل درمان هستند؟ متاسفانه بسیاری از دانش آموزانی که با مشکل اختلالات یادگیری دست و پنجه نرم می کنند، با عنوان هایی نظیر کودن، کم ذهن، عقب مانده و امثال آن ها مواجه می شوند که اساسا درست نمی باشد. دانش آموزان درگیر با اختلالات یادگیری بعلت مشکلی که در خواندن دارند، قادر نیستند کتاب های علوم، ریاضی و امثال آن را بخوانند و در نتیجه در این درس ها با مشکل روبه رو می شوند.

اما مطالعات انجام شده نشان می دهند که اختلالات یادگیری قابل درمان است و با اطمینان خاطر به شما والدین گرامی می توانیم بگوییم که با کمک یافته های علمی و دانش و البته صبر و شکیبایی، این مشکل قابل حل است و حتی بسیاری از دانش آموزان مواجه با اختلالات یادگیری می توانند در زمینه های متعدد به پیشرفت های چشمگیری دست یابند. همانطور که گفتیم 10 نابغه جهانی و حتی تعداد بیشتری از افراد وجود دارند که در عرصه های علمی خدمات زیادی به جهان کردند.

افرادی از جمله:  توماس ادیسون، مخترع و نابغه آمریکایی، در دوران کودکی، غیرطبیعی و گیج معرفی می شد و متاسفانه پدرش به او برچسب احمق میزد. توماس در دفترچه خاطراتش نوشته است که هرگز قادر به پیشرفت تحصیلی درمدرسه نبود و غالبا از جمله نفرات آخرکلاس بوده است. آگوست رودین، مجسمه ساز بزرگ فرانسوی به عنوان بدترین دانش آموز مدرسه شناخته شده بود. معلمش او را در کودکی آموزش ناپذیر تشخیص داد وب ه والدینش توصیه کرد او را به دنبال کار بفرستند، پدر و مادر آگوست حتی تردید داشتندکه او قادر باشد به کاری ساده مشغول شود و زندگی مستقلی را اداره کند. لئوناردو داوینچی (هنرمند)، وایت دیسنی (هنرمند)، مایکل فارادی (دانشمند)، جیمز کلرک (دانشمند)، بتهوون (نابغه موسیقی)، موزارت (نابغه موسیقی)، هانس کریستین اندرسون (نویسنده معروف) و آلبرت انیشتین، نابغه ریاضی و فیزیک کوانتومی تا سن 3 سالگی صحبت نکرد و تا سن 7 سالگی برای بیان هرجمله حتی جملات پیش پا افتاده به کلمات آن جمله فکر می کرد و سپس بافرمول بندی وترکیب کلمات، جمله را آرام با خود تکرار می کرد. انجام تکلیف مدرسه برای او دشوار بود و توانایی یادگیری هیچ یک از درس ها را نداشت به طوری که حتی یکی از معلمانش گفته بود که به درد هیچ کاری نمی خورد.

همانطور که می بینید هیچ محدودیتی به طور همیشگی برای این کودکان وجود ندارد و آنها نیز می توانند زندگی حرفه ای بسیار خوبی را برای خود بسازند اما رد این میان به صبر و شکیبایی و اعتماد به آنها نیاز دارند. همچنین  مراجعه به متخصصان می تواند پروسه بهبود گودک شما را سرعت ببخشد. برگرفته از سایت:  salamateaval.com

طرح رویش و شکوفایی استعداد ها  . روشا