علت ترسیدن کودک از آرایشگاه و راه های مقابله با آن

علت ترسیدن کودک از آرایشگاه و راه های مقابله با آن

تمامی موجودات در هنگام مواجه با خطر احساس ترس را تجربه می کنند پس می توان ترس را نوعی واکنش دفاعی دانست. انسان ها در دوران بلوغ با پرورش قدرت استدلال خود، ترس هایشان را محدود می کنند. در دوران کودکی به علت عدم وجود قدرت استدلال و منطق می توان شاهد ترس های گوناگونی بود. ترسیدن از آرایشگاه یکی از ترس های متداول در دوران کودکی است. تمامی ترس ها از جمله ترسیدن کودک از آرایشگاه با اضطراب و نگرانی همراه است بنابراین والدین موظف هستند که در مواجه با این قبیل ترس ها برخورد منطقی داشته باشند. با توجه به اهمیت این مبحث، این مقاله به بررسی علت های وحشت کودک از آرایشگاه  و راه های برخورد با آن اختصاص یافته است. 


علت ترسیدن کودک از آرایشگاه

بسیاری از والدین از منظر خود به ترس های کودکان نگاه می کنند به همین دلیل بسیاری از ترس ها را غیر منطقی می دانند. ترسیدن کودک از آرایشگاه از جمله ترس هایی است که شاید والدین برای آن دلیل قانع کننده ای نیابند. اما این نوع ترس از 14 ماهگی کودک بسیار طبیعی است. حتی می توان انتظار داشت تا سنین بالاتر یعنی 5 سالگی نیز ادامه داشته باشد. اما علت های این ترس می تواند به جهان بینی فاقد منطق کودک و یا شرایط حاکم بر محیط برگردد. در زیر به برخی از علت های ترس فرزندانتان از آرایشگاه اشاره می شود:

1-    ترسیدن بچه ها از آرایشگاه در وهله ی اول نوعی واکنش دفاعی در برابر آسیب دیدن است. وقتی انسان بالغ برای کوتاه کردن موهای سر خود به آرایشگاه می رود، برای انجام این عمل به قدر کافی دلیل و منطق دارد. همچنین می تواند نتیجه ی کار را پیش بینی کند. اما کودکان هیچ پس زمینه ی ذهنی از کوتاهی مو ندارند بنابراین فضای حاکم بر آرایشگاه آنها را می ترساند. 

2-    در بسیاری از آرایشگاه ها صندلی مناسب برای کودکان در نظر گرفته نشده است. از طرف دیگر والدین برای آرام کردن فرزند خود آنها را به زور بر روی صندلی نگه می دارند. اگرچه هدف آنها انجام یک عمل درست است اما متاسفانه همه ی این موارد موجب ترسیدن کودک می شود زیرا کودک در آن لحظه والدین را در نقطه مقابل خود احساس می کند و این امر موجب متزلزل شدن امنیت او می شود. 

3-    همه کودکان در دوران بچگی از لمس قیچی، چاقو و ... منع شده اند.  این موضوع این بینش را در آنها ایجاد کرده است که نزدیکی به این قبیل لوازم خطرناک است. وقتی کودک وارد فضایی می شود که استفاده از قیچی، تیغ و ... در آن عادی است، وحشت وجود او را فرا می گیرد. 

4-    ترسیدن کودک از آرایشگاه را می توان به آینه نیز مرتبط دانست. کودک در آینه آرایشگری را می بیند که با قیچی به او نزدیک می شود. همچنین کودک می تواند واکنش افراد غریبه را نیز ببیند. این دو امر می تواند ترس کودک را چند برابر کند. 

5-    برخی از آرایشگران از ماشین مو تراش برای کوتاهی مو استفاده می کنند. صدای ماشین مو تراش برای کودکان مبهم است و آنها را می ترساند. 

در کنار عوامل ذکر شده می توان به مواردی همچون خیس شدن مو، استفاده از کاور و ... نیز اشاره کرد. تمامی این موارد گویای این امر است که فضای حاکم در آرایشگاه و کوتاهی مو برای کودکان قابل درک نیست بنابراین می توان ترس آنها را طبیعی قلمداد کرد. 


علت ترسیدن کودک از آرایشگاه و راه های مقابله با آن-3


راه های مقابله با ترس کودک از آرایشگاه

بسیاری از والدین در مواجه با ترس کودک خود از آرایشگاه دچار سرگردانی می شوند به همین دلیل واکنش مناسبی را انتخاب نمی کنند. در اولین قدم باید والدین بدانند که ترس های کودکان طبیعی است و آنها نیاز به حمایت دارند بنابراین با انجام چند راهکار ساده می توان ترس های آنها را به تجربیاتی شیرین تبدیل کرد.  در ادامه به چند راهکار ساده برای مقابله با ترسیدن کودک از آرایشگاه اشاره می شود که مطالعه ی آن می تواند مفید واقع شود.

 • همه ی انسان ها بنده تجربیات خود هستند پس قبل از آنکه کودک برای اولین بار به آرایشگاه برود بهتر است والدین در قالب بازی، داستان و ... مبحث آرایشگاه را برای آنها شرح دهند. این کار ذهن کودک را آماده پذیرش کوتاهی مو می کند. حتی توصیه می شود که از طریق عکس روند کوتاهی مو برای کودکان شبیه سازی شود. 
 • همانطور که در بخش علت های ترس گفته شد، والدین در هنگام کوتاهی موی کودک خود، به آرایشگر کمک می کنند این امر موجب می شود که کودک احساس ناامنی و ترس کند. کودکان از نظر روحی به والدین خود وابسته هستند بنابراین اگر حمایت آنها را نداشته باشند دچار نگرانی و اضطراب می شوند. برای مقابله با استرس کودک از آرایشگاه  بهتر است والدین به گونه ای رفتار کنند که کودک آنها را در کنار خود احساس کند این کار به کاهش ترس کودک کمک شایانی می کند. 
 • در انتخاب محیط آرایشگاه نیز باید دقت شود. بهتر است به آرایشگاهی مراجعه شود که صندلی مخصوص کودک دارد. همچنین لازم است فضای حاکم بر آن بسیار شاد و دلنشین باشد. از طرف دیگر آرایشگر نیز تعیین کننده است. آرایشگر کودکان باید آرام و صبور باشد و در بی تابی های کودک دچار پریشانی نشود. 
 • بهتر است در حین کوتاهی مو کودک سرگرم باشد به همین منظور می توان از وسایل بازی، تبلت و ... کمک گرفت. به طور مثال می توان در حین کوتاهی مو برای کودک یک انیمیشن جذاب پخش کرد. با این روش کودک به محیط پیرامون خود توجه ای نمی کند. این کار برای پرت کردن حواس کودک از آینه نیز کارساز است. 

علت ترسیدن کودک از آرایشگاه و راه های مقابله با آن-5


 • والدین می توانند روند کوتاهی مو را به یک بازی جذاب برای کودک خود تبدیل کنند. در این مسیر لازم است والدین به قدر کافی صبور باشند. همچنین در نظر گرفتن پاداش نیز می تواند بر از بین بردن ترس کودکان از آرایشگاه موثر باشد. 
 • نباید برای از بین بردن ترسیدن کودک از آرایشگاه به زور متوسل شد. از بین رفتن این ترس امری زمانبر است بنابراین باید اجازه داد مرحله به مرحله از ترس کودک کاسته شود. لازم به ذکر است که این والدین هستند که می توانند این تجربه را به تجربه ای تلخ و یا شیرین تبدیل کنند. 
 • پدر یا مادر می توانند قبل از فرزند خود بر روی صندلی آرایشگر بنشینند و موهای خود را اصلاح کنند. در این زمان والدین باید ابراز رضایت و شادی کنند تا ذهنیت منفی فرزند خود را تغییر دهند. 
 • شیوه ی دیگری که می تواند برای مقابله با ترسیدن کودکان از آرایشگاه ها کارا باشد استفاده از لوازم شخصی کودک است. والدین می توانند با توجه به سلیقه ی کودک خود یک کیف از لوازم آرایشگری تهیه کنند و مالکیت و اختیار آن را به فرزند خود بسپارند. این موضوع به جذاب شدن روند کوتاهی مو کمک می کند. 
 • می توان برای کودک فضایی را ایجاد کرد که در نقش آرایشگر ظاهر شود به طور مثال  موهای عروسکش را کوتاه کند. تجربه این کار می تواند ذهن کودک را نسبت به کوتاهی مو و عدم وجود خطر در آن روشن کند. 
 • والدین نباید در برابر ترس کودک خود مقاومت کنند. کوتاهی مو چندان امر واجبی نیست بنابراین بهتر است به ترس های کودک احترام گذاشته شود. اگر کودک در حین کوتاهی مو گریه و یا بی قراری کرد بهتر است روند کوتاهی مو متوقف و کودک به محیط امنی منتقل شود. 
 • زمان مشخصی برای کوتاهی موی کودک تعریف نشده است و این امر کامل برای هر کودک متفاوت است. اما عقیده عمومی مبنی بر این است که کودک باید بعد از 8 ماهگی به آرایشگاه برود و قبل از آن لازم نیست. باید به این قبیل زمانبندی ها توجه ویژه ای شود زیرا تمامی این امور به قدرت پذیرش و در نتیجه اعتماد بنفس کودک مرتبط است.  

در کنار راهکارهای ارائه شده در بالا، والدین با توجه به شناختی که از فرزند خود دارند می توانند از راهکارهای دیگری نیز استفاده کنند. در نهایت باید گفت اگر فرزند شما نمی تواند فضای آرایشگاه را تحمل کند شما می توانید فضای خانه را برای او تبدیل به آرایشگاه کنید. اگر در چند بار اول موهای کودک توسط والدین کوتاه شود، کودک می تواند با ترس کمتری با محیط آرایشگاه مواجه شود. 


علت ترسیدن کودک از آرایشگاه و راه های مقابله با آن-7


سخن پایانی

ظرفیت روحی کودکان با بزرگسالان تفاوت فاحشی دارد از این رو نمی توان انتظار داشت آنها نیز مانند انسان های بالغ با ترس هایشان مقابله کنند. ترسیدن کودک از آرایشگاه امر طبیعی است که برطرف کردن آن به زمان زیادی نیاز دارد. اگر والدین کودکشان را در این مسیر تخریب یا تهدید کنند به اعتماد بنفس و عزت نفس کودک خود آسیب زده اند. بسیاری از بحران های روحی که در ایام بزرگسالی نمود پیدا می کند ریشه در مشکلات و مسائل دوران بچگی دارد. مجددا به این نکته تاکید می شود که ترس همواره با اضطراب همراه است و اگر برخورد درستی با آن نشود می تواند منجر به افسردگی و سایر بیماری های روانی شود. در نهایت باید گفت والدین نقش طلایی را در از بین بردن ترس های کودکان ایفا می کنند بنابراین آنها تنها با تکیه بر صبر می توانند بر ترسیدن کودک از آرایشگاه مقابله کنند. 


علت ترسیدن کودک از آرایشگاه و راه های مقابله با آن-9

برچسب ها:

سوالات متداول