چگونه اشتهای کودک را افزایش دهیم؟

چگونه اشتهای کودک را افزایش دهیم؟

ما گرسنه به دنیا می آییم و به خوبی می دانیم که چگونه گرسنگی خود را برطرف کنیم! پس چرا امروزه برخی از کودکان به فردی با عادات غذایی ضعیف تبدیل می شوند؟ بیایید با تلاش برای درک ارتباط بین سن کودک و برخی از دستورالعمل های تغذیه کودک شروع کنیم. و نحوه افزایش اشتهای کودک را بر اساس سن او بدانیم. پس برای آگاهی از راه حل های افزایش اشتهای بچه ها ,  ما را با خواندن این مطلب همراهی کنید.


اهمیت تغذیه و اشتهای کودک

سال های اولیه برای ایجاد عادات سالم در بین کودکان بسیار حیاتی است و از این رو اهمیت تغذیه فراتر از بحث است. 25٪ کالری دریافتی در دو سال اول به رشد اختصاص دارد و نوزادان برای حفظ عملکرد اندام هایی که به سرعت در حال رشد هستند به کالری اضافی نیاز دارند. 

وقتی صحبت از تغذیه برای کودکان و افزایش اشتهای آن ها می شود، به چند دلیل تغذیه با شیر مادر مناسب نوزادان است. شیر انسان دارای چربی زیاد و پروتئین کم است و این تعادل برای سیستم عصبی که به سرعت در حال رشد است، بهترین منبع تغذیه است. جدا از این، شیردهی به اطمینان از رشد جسمی سالم، کامل بودن تغذیه و قابلیت هضم غذا کمک می کند. 

تحقیقات بارها و بارها ثابت کرده است که نوزادانی که از شیر مادر تغذیه کرده اند غذاهای جامد جدید را راحت تر از نوزادان با شیشه شیر می پذیرند. شاید به دلیل تجربه بیشتر آن ها با انواع طعم ها است که از رژیم غذایی مادر به شیر مادر منتقل می شود. بنابراین، اگر می خواهید اشتهای کودکان خود را افزایش دهید، اولین نکته این است که تا آنجا که می توانید شیر دهید.

سازمان بهداشت جهانی (WHO) با در نظر داشتن دستورالعمل های مربوط به تغذیه کودک، شیردهی را تا 18 ماهگی توصیه می کند و غذای جامد در شش ماهگی اضافه می شود. مادرانی که شیر مادر به اندازه کافی تولید نمی کنند یا نمی توانند تمام وقت با کودک باشند، هنوز می توانند شیردهی را با شیر خشک ترکیب کنند؛ اگر چه تغذیه انحصاری با شیر مادر برای شش ماه اول بسیار توصیه می شود.

با این همه والدین کودکانی که از شیر مادر تغذیه می کنند، لازم نیست که نگران سلامت رشد روانی فرزند خود باشند.


چگونه اشتهای کودک را افزایش دهیم؟-3


چگونه اشتهای کودک افزایش دهیم و عادات غذایی ناخوشایند را کنترل کنیم


افزایش اشتهای فرزندان در 0-6 ماهگی

در 6-0 ماهگی، تغذیه با شیر (شیر مادر یا شیر خشک) برای نوزادان اجباری است. تحقیقات ثابت کرده اند که بدن حدود چهار ماه پس از تولد شروع به کنترل می کند و بنابراین به تدریج می تواند تغذیه بدون شیر را شروع کند. این بلوغ در کودکان شش ماهه به خوبی مشاهده می شود و بنابراین ، توجه داشته باشید:

# در این زمان در معرفی مواد جامد تأخیر نکنید.

# بگذارید فرزندانتان با نوک انگشتانشان مواد غذایی را کشف کنند.

# سعی کنید کودک خود را حداقل ده دقیقه با کاسه غذا تنها بگذارید تا غذا را بشناسد.


چگونه اشتهای کودک را افزایش دهیم؟-5


افزایش اشتهای کودک از 6-9 ماهگی

در طی 6-9 ماهگی، کودکان توانایی نشستن را به دست می آورند و می توانند مواد غذایی را انتخاب کنند. آن ها همچنین با کمک یک قاشق آماده مصرف غذا هستند. اگر متوجه این علائم شوید، از نظر اشتهای کودکتان درست عمل می کنید.

مفهوم غذا از این سن شروع می شود و ساعت بیولوژیکی در این زمان در بهترین حالت شروع به کار می کند. هر نوع غذای پوره برای این سن از کودکان به طرز شگفت انگیزی جواب می دهد؛ اما مطمئن شوید که غذا را فقط بر اساس تقاضا می دهید. سعی کنید به جای اینکه سر ساعت مشخصی به کودک غذا بدهید، ساعت بیولوژیکی بدن کودک شما  خود زمانی که احتیاج به غذا دارد، تقاضا کند.


افزایش اشتهای کودک در سن 10-12 ماهگی

تغذیه برای کودکان در این مرحله از اهمیت بالایی برخوردار است؛ زیرا آن ها رشد سریع شناختی را تجربه می کنند. در این مرحله، کودکان به وسیله بینایی، بو و طعم را تشخیص می دهند. در این سن، کودکان ممکن است به ترجیحات غذایی خود اشاره کنند و بنابراین ، ایده بسیار خوبی است که تا آنجا که ممکن است مواد غذایی را معرفی کنید. رژیم غذایی نوزادان باید شامل تمام گروه های غذایی اساسی در یک سالگی باشد.

در این سن، کودکان نه تنها می توانند لب های خود را برای پاک کردن قاشق ببندند، بلکه می توانند قطعه های نرم تری از غذا را نیز بجوند. 77٪ از نوزادان می توانند قاشق را بین 8 تا 10 ماه پاک کنند و در استفاده از حرکات زبان برای جویدن مواد غذایی به کمال برسند. غذای پوره شده را 12 ماه دیگر متوقف کنید و اگر نمی خواهید در آینده یک غذاخور بد عادت داشته باشید، به کودکان خود اجازه جویدن دهید.


چگونه اشتهای کودک را افزایش دهیم؟-7


افزایش اشتهای بچه ها در سن 13-15 ماه

کارایی جویدن در کودکان 13-15 ماهه ایجاد می شود. آن ها مهارت های جویدن خود را بهبود می بخشند و با تغذیه کنترل شده مواد غذایی غیر پوره راحت می شوند. در طی 6-10 ماه ، دندان های جلویی تحتانی که به عنوان دندان های برش نامیده می شوند، رشد می کنند. این موارد با تکامل دندان های جلویی فوقانی در طی 13-12 ماه دنبال می شود. دندان های جانبی که دندان های آسیایی هستند تنها بعد از یک سالگی رشد می کنند. با توجه به این نکته، سعی کنید همه مواد جامد احتمالی بین 13 تا 15 ماه را معرفی کنید؛ زیرا کارایی جویدن کاملا به فرصت هایی که برای جویدن در این سن به کودکان داده می شود، بستگی دارد.

با افزایش کارایی جویدن کودکان، مشکلات شما در رابطه با عادات غذایی کمتر خواهد بود. اگر می خواهید مصرف جامد کودک خود را افزایش دهید، فرزندان خود را از شیردهی در این سن جدا کنید.


افزایش اشتهای کودک در سن 18-16 ماه

در طی 16-18 ماه ، برای افزایش اشتهای کودک باید مواد غذایی چالش برانگیزی مانند گوشت، چاپاتی و سبزیجات به او داده شود. دلیل معرفی غذای چالش برانگیز در حقیقت کنترل زیاد دهان کودکان به دلیل رویش دندان است.

هماهنگی چشم و دست نیز در این سن در بهترین حالت است؛ بنابراین کودکان باید تا این سن مجاز به خوردن غذا به تنهایی باشند. 90٪ از نوزادان می توانند تا پایان 18 ماهگی خود با یک قاشق غذا را بخورند. تعداد کمی از نوزادان نیز می توانند از هجده ماهگی مایعات را از یک فنجان باز بنوشند.

این موارد مهم را به شدت دنبال کنید تا عادت های غذایی سالم در کودک ایجاد کنید.


چگونه اشتهای کودک را افزایش دهیم؟-9


اشتها را در کودک افزایش دهید: 19-24 ماه

این مرحله چالش برانگیزترین مرحله تغذیه در کودکان نوپا است؛ زیرا آن ها اغلب تمایل بسیاری به پذیرش مواد غذایی جدید ندارند و از خوردن غذایی که قبلا پذیرفته بودند خودداری می کنند. در روانشناسی، این واکنش نئووفوبیک به غذا است و می تواند تا سن هشت سالگی باقی بماند. رد كردن مواد غذايي جديد يك پاسخ طبيعي است كه در حدود 20 ماهگي به حداكثر مي رسد. بنابراین، به شدت توصیه می شود که کودکان در این سن را به زور تغذیه نکنید. در این مرحله، تهیه یک برنامه غذایی مناسب برای کودک نیز بسیار مهم است. این ممکن است منجر به یک دافعه نسبت به غذا شود که برای پنج سال آینده باقی خواهد ماند!


افزایش اشتهای کودک در سن 2- 3 سال

کودکان در سن 2 سالگی می توانند هر نوع غذای سالم را مدیریت کنند؛ زیرا همه مهارت های لازم برای مصرف آن ها را کسب کرده اند؛ اگر چه آن ها در چند سال آینده به تنظیم دقیق این مهارت ها ادامه می دهند.

در این دوره ریختن غذا توسط کودک هنوز متداول است؛ اما در این دوره از رشد کاهش می یابد و این همان سنی است که می تواند با تقلید غذا بخورد. مفهوم عادات غذایی سالم باید در این سن مطرح شود و والدین فقط باید در این مورد با او صحبت کنند.


چگونه اشتهای کودک را افزایش دهیم؟-11


اشتها را در کودک افزایش دهید: 3 تا 6 سال

عادات غذایی بسیار تحت تأثیر اعمال خانوادگی قرار می گیرند و بنابراین پیروی از یک روال معمول با قرار دادن همه گروه های غذایی در رژیم غذایی ایده آل است. این زمان همچنین دوره ای است که کودکان عادات غذایی را از بزرگ ترها کپی می کنند.

در این زمان برای افزایش اشتهای کودک باید کنترل بر آشغال خوردن یا تغذیه نامناسب و زیاد غذا خوردن نیز رعایت شود. به علاوه، مشخص می شود که تنوع غذایی بر اشتهای کودکان تأثیر می گذارد. منوی غذایی خود را بررسی کنید و از این سن دیگر هیچ چیز خاصی را برای کودک خود متوقف نکنید. آن ها باید آنچه شما می خورید، بخورند. از این رو، به عنوان والدین مسئول، باید تغذیه و تناسب اندام را در برنامه روزانه خود بگنجانیم.

بنابراین ، بیش از این سن کودک خود، فقط آنچه را که می خواهید فرزندتان بخورد بخورید! همان کاری را انجام دهید که دوست دارید فرزندتان آن را دنبال کند! عادت های سالم خانوادگی مانند خوردن حداقل یک وعده غذایی را به عنوان یک خانواده در کنار هم تشویق می کنید تا اطمینان حاصل شود که کودکان بهترین تغذیه و یادگیری را دارند.برچسب ها:

سوالات متداول