استعدادیابی

استعدادیابی

بی‌شک هر یک از ما انسان‌ها برای هدف خاصی آفریده شده‌ایم و با کمک گرفتن از این مهارت‌ و یا همان استعداد‌ یابی فردی در طول عمرمان، مامور هستیم تا هرروز وضع دنیا و زندگی خود را بهتراز روز قبل کنیم. شاید شما هم مانند بسیاری دیگر نمی‌دانید در انجام چه کار‌هایی استعداد دارید و یا برایتان سوال است که اصلا چگونه می‌توانید استعدادهای خود را پیدا کنید؟

ما به چه علاقه داریم؟

توجه به علایق شخصی‌ یکی از بهترین راه‌هایی است که می‌توان به واسطه آن استعداد خود را کشف کرد. معمولا گرایش و علایق افراد معطوف به کارهایی است که مهارتی خاص در انجام آن‌ها دارند. یکی دیگر از راه‌های کشف این ویژگی‌ها این است که از اطرافیان و دوستان‌تان کمک بگیرید و نظرشان را در مورد ویژگی‌های بارز خود بپرسید. کشف این ویژگی‌ها و تلاش برای تقویت آن‌‌‌‌ها یکی از مهم‎‌ترین وظایف هر انسان است که به کمک آن می‌تواند به بهتر شدن و پیشرفت جهان کمک کند. پیدا کردن این استعدادها و اندکی خلاقیت در آن حوزه می‌تواند به پیدا کردن کاری مطابق با روحیات و علایق شخصی منجر شود.

در این حالت است که در فضای شغلی، امکان رشد و گسترش ایجاد می‌شود و در نتیجه درآمد زایی بیشتری به همراه خواهد داشت. مثلا فردی را در نظر بگیرد که استعداد خود را کشف کرده است و به این نتیجه رسیده است که توانایی خوبی در خنداندن دیگران دارد، می‌تواند از این استعداد درونی استفاده مند و علاوه بر ایجاد شادی در جامعه، درآمد خوبی هم از این راه کسب نماید. و یا همچنین هنرمندانی که با اتکا به روحیه حساس و لطیف خود دست به خلق آثار پر از ظرافت و زیبایی بزنند که ارزش مادی و معنوی بسیار بالایی دارند؛ همچنین افرادی که به توانایی ذاتی خود در سخن‌وری پی بردنند و می‌توانند با بهره گیری از این مهارت و با بالا بردن سطح آگاهی خود، در جامعه باعث آگاه‌ساز مردم شوند.


استعدادهای شغلی

متاسفانه بسیاری از کسانی که جویای کار هستند اطلاع دقیقی از مهارت‌ها و استعدادهای خود ندارند و حتی اقدامی برای استعداد یابی فردی خود انجام نمی‌دهند، به همین دلیل اعتماد به نفس کمی در کار دارند. از طرفی این ویژگی‌ها و قابلیت‌ها معمولا در زمان مصاحبه شغلی ابراز نمی‌شوند. متاسفانه این مورد یکی از مهم‌ترین دلایلی است که باعث می‌شود فرد برای سال‌های طولانی و یا حتی گاهی برای همیشه از استعدادهای خود دور بماند. جالب است بدانید یکی از بیشترین دلایل استعفا، تغییر شغل و یا تعدیل نیروی انسانی در شرکت‌ها همین موضوع است.

راه‌هایی برای استعداد یابی

برای اطلاع از استعداد خود نیاز خواهید داشت یک برنامه ریزی درست و اصولی داشته باشید؛ عموما این برنامه ریزی به جلسات و سوالات استعداد یابی منجر خواهد شد. هرکس در هر شرایطی باشد استعدادهایی دارد که کشف آن‌ها و استفاده از آن‌ها در مسیر درست می‌تواند زندگی او را زیر و رو کند. فراموش نکنید که هر انسانی ویژگی‌های منحصر به خود را دارد؛ شاید شما متوجه توانایی‌های خود نشوید و یا فکر کنید اهمیت و ارزشی ندارد. اما بزرگترن اشتباه دقیقا همین جا اتفاق می‌افتد، می‌توانید با شناخت استعدادهای خود و بهره‌گیری از آن‌ها به موفقیت و درآمد بالا دست پیدا کنید. در ادامه با هم به بررسی چند راه برای پیدا کردن استعدادهای نهان‌تان می‌پردازیم.


مهارت‌ها و نقاط قوت خود را پیدا کنید

سعی کنید توانایی‌هایی که دیگران از ویژگی‌های اصلی شما می‌دانند پیدا کنید. معمولا دیگران قبل از شما متوجه استعدادهایتان می‌شوند؛ این جملات دقیقا همان فعالیت‌هایی هستند که نشان از نبوغ و استعداد شما در کاری را می‌دهند. “کاش من هم می‌توانستم این کار را مثل تو انجام دهم”. به عنوان مثال دیگران سال‌ها به من می‌گفتند که تو معلم بسیار خوبی خواهی شد و من با توجه به روحیاتم این شغل را خیلی دور از خودم می‌دیدم، تا اینکه پس از سال‌ها موضوعی پیدا شد که به شدت به آن علاقه داشتم، متوجه شدم که تدریس در آن زمینه تا چه حد برایم لذت بخش است. پس شما هم بهتر است سعی کنید مهارت‌های قابل تحسین خود، که دیگران نقطه قوت شما می‌دانند را پیدا کرده و در راه بهبودشان تلاش کنید و مطمئن باشید که نتیجه خواهید گرفت.

غرایزتان را دنبال کنید

بهترین روش در این راه دنبال کردن علایق‌تان است. سعی کنید به این موضوع فکر کنید که چه کارهایی را تا به حال دوست داشتید انجام دهید اما به هر دلیلی مثل کمبود وقت، از آن چشم پوشی کردید. چه کارهایی هستند  که در هنگام انجام آن توسط دیگران شما هم دوست دارید انجام دهید؟ یا در حین انجام چه کاری، بیشترین رضایت را از خود دارید؟ پاسخ به این سوالات می‌توانند به حرکت در راه استعداد یابی شما کمک کنند. زمانی ما از غرایزمان آگاه می‌شویم که هدف گذاری درست و اصولی برای موفقیت خود داشته باشیم.

 

به حرف‌ها خوب توجه کنید

تقویت این ویژگی باعث می‌شود به نظرات دیگران در ارتباط با ویژگی‌های ذاتی خود پی‌ببرید، این درست گوش دادن همچنین  می‌تواند به شما کمک کند تا نسبت به موقعیت‌های شغلی و اجتماعی که در آن مهارت دارید حساس‌تر شوید و این امر در نهایت به رشد و تقویت استعدادهایتان کمک خواهد کرد.

گاهی از قلمرو آسایش‌تان خارج شوید

انجام کارهای جدید و کارهایی که تا امروز به دلیل ترس‌ و یا کم بودن میزان اطلاعات‌تان از آن‌ها دوری کرده‌اید، می‌تواند به شما در پیدا کردن استعدادهایتان کمک زیادی کند. به طور مثال گاهی ورزشی پر از هیجان را امتحان کنید، به اماکنی بروید که تا امروز شناختی در موردشان نداشته‌اید، مهارت‌های جدید را امتحان کنید، برای کمک در مراکزی که به داوطلب نیاز دارند اقدام کنید و مطمئن باشید که با انجام این قبیل کارها به نتایجی در مورد خود دست پیدا می‌کنید که تا امروز هیچ اطلاعی از آن نداشته‌اید.

خلاقیت داشته باشید

سعی کنید هر روز چند دقیقه از زمان خود را در آرامش، به فکر کردن در مورد ایده و یا پروژه‌ای که بر روی آن کار می‌کنید اختصاص دهید. هدف از این مرحله آن است که فکرتان را آزاد کنید؛ زیرا همان‌طور که احتمالا پیش از این هم شنیده‌اید بهترین ایده‌ها زمانی به ذهن شما می‌رسند که از هر نوع درگیری و گرفتاری‌ رها باشید و اصطلاحا ذهن در فراغت باشد. به همین منظور است که برخی صاحب نظران، عقیده دارند گذراندن زمانی در بطالت، می‌تواند به کشف خلاقیت و استعداد‌ یابی فردی کمک زیادی کند.

انجام چه کارهایی برایتان ساده‌تر است

در این قسمت باید دید که کدام دسته از فعالیت‎‌ها هستند که انجامشان برای شما ساده‌تر از دیگران است. ساده بودن یک فعل صرفا به معنای کم اهمیت بودن آن نیست؛ بلکه گاهی اموری هستند که انجام آن‌ها برای دسته‌ای از افراد آسان اما برای گروه دیگری سخت هستند؛ که این دقیقا به معنای همان استعداد پنهان در هر فرد است. شما می‌توانید با تکیه بر این توانایی‌ها در انجام امور برای دیگران، درآمد زایی داشته باشید و امکان رشد استعدادهای شغلی خود را در آن حوزه افزایش دهید.

جمع‌بندی

در وجود همه‌ی ما خداوند ویژگی‌ها و استعدادهای منحصر به فردی قرار داده است که شناخت آن‌ها و تلاش در راستای ارتقای سطح کیفی این ویژگی‌ها می‌تواند دستاوردهای زیادی برای انسان به همراه داشته باشد. به وسیله این مقاله و شناخت راه‌هایی که می‌توانند به کشف استعدادهای فردی کمک کنند، می‌توان به بهبود وضع جامعه کمک زیادی کرد و همچنین با بهره‌گیری از این ویژگی‌ها به موقعیت اجتماعی مناسب و درآمد ایده‌آل رسید.


برگرفته از سایت : khaneamozesh.com

طرح رویش و شکوفایی استعداد ها  . روشا